неділя, 21 квітня 2024 р.
середа, 17 квітня 2024 р.
17 квітня День поезії хокку (хайку) (Haiku Poetry Day)
Поезія хокку (хайку) – це форма японської поезії, яка не римується і зазвичай складається з 3-х рядків із складовим малюнком 5-7-5. Тобто, хокку володіє стійким метром:






У 16 ст. хокку отримав широке розповсюдження.


Він реформував хокку у новий жанр, де суб'єктивний ліризм поступився безпосередньому зображенню природи.
В основу створеної поетики Басьо поклав естетичний принцип «сабі». Приблизне значення цього поняття - «сум самотності», а в останні роки життя Басьо проголосив новий провідний принцип поетики - «карумі» (легкість) – коли вірші стають легкими, прозорими, текучими. Ці вірші сповнені тонкого, доброго гумору, теплого співчуття до людини, яка багато бачила, багато випробувала.
Поезія Басьо відрізняється піднесеним ладом почуттів і в той же час дивовижною простотою та життєвою правдою. Для нього не було низинних речей. Бідність, важка праця, побут Японії – все це відбивалося в його віршах. Але світ для нього залишався прекрасним.



Зазвичай елемент природи, пора року, мить краси чи індивідуальний досвід надихають на вірші хайку.
Сенсорна мова використовується для фіксації почуття, образу чи моменту.
Іноді поети вдавалися до способів зображення, споріднених мистецтву живопису.
У хокку є недомовленість. Іноді все хокку цілком – розгорнута метафора, але її пряме значення зазвичай приховано в підтексті. Але найчастіше хокку – конкретне зображення реального світу, що не вимагає і не допускає ніякого іншого тлумачення. У віршах хокку ми знаходимо нове, соціальне переосмислення цієї істини – утвердження краси в непомітному і буденному.

Коли японська творчість стала доступною європейцям, а перші переклади стали з'являтися наприкінці 19 – на початку 20 ст., то викликали справжній фурор і з тих пір триумфально крокують планетою.

вівторок, 2 квітня 2024 р.
понеділок, 1 квітня 2024 р.
Підписатися на:
Дописи (Atom)